រថភ្លើងលើអាកាសក្រុងបាងកក ត្រូវផ្អាកបណ្តោះអាសន្ន បន្ទាប់ពីមានគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧,៧ រិចទ័រ
Photo from Bangkok Skytain's Facebook
ក្រុងបាងកក៖ យោងតាមការចេញផ្សាយពីគេហទំព័រ VN Express បានប្រាប់ឲ្យដឹងថា សេវាកម្មរថភ្លើង BTS Skytrain នៅទីក្រុងបាងកក ត្រូវបានផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ន បន្ទាប់ពីមានការរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រ នៅកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ។
ប្រតិបត្តិករ Skytrain បានប្រកាសតាមរយៈទំព័រ Facebook ផ្លូវការរបស់ខ្លួនថា ដោយសារស្ថានភាពអាសន្ន រថភ្លើង BTS ត្រូវបានផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ន ។ វិស្វករ និងបុគ្គលិកសុវត្ថិភាពកំពុងធ្វើការវាយតម្លៃលើសុចរិតភាពរចនាសម្ព័ន្ធនៃប្រព័ន្ធផ្លូវដែក ដើម្បីធានាថាវាមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ប្រតិបត្តិការ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ អាកាសយានដ្ឋានសុវណ្ណភូមិក្នុងទីក្រុងបាងកកបានរាយការណ៍ថា មិនមានបញ្ហាប្រតិបត្តិការធំដុំទេ ហើយបានបន្តដំណើរការជាធម្មតា។ អាកាសយានដ្ឋានបានប្រកាសថា ទោះបីជាយ៉ាងណា ការរញ្ជួយដីនេះបានបណ្តាលឲ្យមានការបិទជាបណ្តោះអាសន្ននៃផ្លូវល្បឿនលឿន Chalerm Mahanakhon Express និង Din Daeng ផ្លូវចូល និងចេញ ដែលនាំឲ្យមានការកកស្ទះចរាចរណ៍នៅតំបន់ជុំវិញ។
ដោយសារតែមានការរំខានដល់ការដឹកជញ្ជូន សេវាតាក់ស៊ីនៅអាកាសយានដ្ឋានសុវណ្ណភូមិមិនអាចប្រើបានទេ។ ជាការឆ្លើយតប អាកាសយានដ្ឋានបានរៀបចំសេវារថយន្តក្រុងបណ្តោះអាសន្នសម្រាប់អ្នកដំណើរដែលធ្វើដំណើរចូលទៅក្នុងទីក្រុង។ រថយន្តក្រុងដឹកជញ្ជូននឹងដំណើរការរហូតដល់ការខ្វះខាតតាក់ស៊ីត្រូវបានដោះស្រាយ ដោយអ្នកដំណើរបានណែនាំឲ្យទុកពេលបន្ថែមសម្រាប់ការធ្វើដំណើរ ដោយសារមានការផ្លាស់ប្តូរផ្លូវរថយន្តក្រុងដោយផ្អែកលើស្ថានភាពចរាចរណ៍។
យោងតាមការស្ទាបស្ទង់ភូគព្ភសាស្ត្រអាមេរិកថា គ្រោះរញ្ជួយដីនៅភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា មានកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ។ ការញ័ររញ្ជួយត្រូវបានគេដឹងក្នុងប្រទេសជិតខាងរួមមានប្រទេសថៃ វៀតណាម និងផ្នែកខ្លះនៃប្រទេសចិន។ ជាការឆ្លើយតបទៅនឹងការរញ្ជួយដីនេះ នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ Paetongtarn Shinawatra បានកោះប្រជុំបន្ទាន់មួយ។
CNN បានរាយការណ៍ថា អគារដែលកំពុងសាងសង់នៅឧទ្យាន Chatuchak ទីក្រុងបាងកក បានដួលរលំក្នុងអំឡុងពេលរញ្ជួយ។ សេវាសង្គ្រោះបន្ទាន់បានបញ្ជាក់ថា មនុស្ស ៥០ នាក់នៅខាងក្នុងអគារនៅពេលនោះ ដោយមានម្នាក់បានស្លាប់ បើយោងតាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយ។ ការខូចខាតបន្ថែមត្រូវបានកត់សម្គាល់ទូទាំងទីក្រុង៕