គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័របានសម្លាប់ មនុស្សជិត១៥០នាក់ នៅមីយ៉ាន់ម៉ា និងប្រទេសថៃ
មីយ៉ានម៉ា៖ អាជ្ញាធរប្រទេសមីយ៉ានម៉ា បានបញ្ជាក់ថា មនុស្សយ៉ាងហោចណាស់ ១៤៤នាក់បានស្លាប់ និងជាង ៧០០នាក់រងរបួស បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារតំបន់កណ្តាលរបស់ប្រទេស កាលពីរសៀលថ្ងៃសុក្រ។
នេះបើយោងតាមការស្ទាបស្ទង់ ភូមិសាស្ត្រអាមេរិក (USGS)ថា គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កាលពីរសៀលថ្ងៃសុក្រ ដោយបានដួលរលំអគារជាច្រើននាក់ រងរបួស និងបានបញ្ជូនការរញ្ជួយ ទៅឆ្ងាយដល់ប្រទេសថៃ និងវៀតណាម។ គ្រោះរញ្ជួយដីនេះបានកើតឡើង នៅជិតក្រុងសាហ្គានៅវេលាម៉ោង ១:២០នាទីរសៀល តាមម៉ោងទីក្រុងហាណូយ ប៉ុន្មាននាទីក្រោយមក ដោយការរញ្ជួយដីកម្រិត ៦.៤ រ៉ិចទ័រ
មីយ៉ាន់ម៉ា៖ ភាពអាសន្នត្រូវបានប្រកាស ហើយចំនួនអ្នកស្លាប់ និងរបួសកើនឡើង៖ រដ្ឋាភិបាលយោធាមីយ៉ាន់ម៉ាបានប្រកាស ដាក់ប្រទេសក្នុងភាពអាសន្ននៅ តំបន់ដែលរងគ្រោះចំនួន៦តំបន់ និងបានធ្វើការអំពាវនាវដ៏កម្រមួយសម្រាប់ ជំនួយមនុស្សធម៌អន្តរជាតិ។ អ្នកស្លាប់ និងរបួសរាប់រយនាក់ត្រូវបាន បញ្ជូនទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យភ្លាមៗ ជាពិសេសនៅរដ្ឋធានី Naypyidaw ជាកន្លែងដែលមានការខូចខាត យ៉ាងទូលំទូលាយ ហើយអ្នកជំងឺជាច្រើនត្រូវសម្រាកព្យាបាលនៅខាងក្រៅ ដោយសារតែការព្រួយបារម្ភអំពីរចនាសម្ព័ន្ធ។
ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលលោក Min Aung Hlaing បាននិយាយថា មនុស្ស ១៤៤ នាក់ត្រូវបានសម្លាប់ ដោយមាន ៧៣២ នាក់ត្រូវបានបញ្ជាក់ថា បានរងរបួស ប៉ុន្តែបានព្រមានថា ចំនួនអ្នកស្លាប់ទំនងជាកើនឡើង។
AFP រាយការណ៍ថា មន្ត្រីមន្ទីរពេទ្យបានហៅស្ថានភាពនេះថា ជាតំបន់រងគ្រោះច្រើន ខណៈផ្នែកខ្លះនៃច្រកចូលនៃផ្នែកសង្គ្រោះបន្ទាន់ បានដួលរលំទៅលើរថយន្ត។ ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលលោក Min Aung Hlaing ត្រូវបានគេឃើញទៅសួរសុខទុក្ខអ្នករស់រាន មានជីវិតនៅមន្ទីរពេទ្យក្នុងទីក្រុង Naypyidaw៕