តូក្យូ ៖ ទិន្នន័យរបស់រដ្ឋាភិបាល បានបង្ហាញកាលពីថ្ងៃអង្គារ ដោយការរំលោភផ្លូវចិត្តមានច្រើន ជាងពាក់កណ្តាល ថា ចំនួននៃការរំលោភបំពានលើកុមារ មជ្ឈមណ្ឌលសុខុមាលភាព កុមាររបស់ប្រទេសជប៉ុន បានឆ្លើយតបថា ឈានដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុត ចំនួន ២២៥,៥០៩ករណីនៅឆ្នាំ ២០២៣ យោងតាមការចេញផ្សាយពីគេហទំព័រ Japan Today ។
នេះបើយោងតាមតួលេខ ដែលបានកែសម្រួលចងក្រង ដោយក្រសួងសុខាភិបាល ការងារ និងសុខុមាលភាព និងទីភ្នាក់ងារកុមារ និងគ្រួសារថា សរុបបានកើនឡើង ៥.០ ភាគរយ ឬ ១០,៦៦៦ ករណីក្នុងឆ្នាំ២០២២ ដែលជាការកើនឡើង ៣៣ ឆ្នាំជាប់ៗគ្នាចាប់តាំងពីកំណត់ត្រាបានចាប់ផ្តើម។ ការពិគ្រោះអំពីការរំលោភបំពានផ្លូវចិត្តមានចំនួន ៥៩.៨ ភាគរយ ឬ ១៣៤,៩៤៨ ករណី ក្នុងនោះ ៧៨,៩១៤ គឺជាអំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារ ដែលបានកើតឡើងចំពោះមុខកុមារ ។
ការរំលោភបំពាន លើរាងកាយមានចំនួន ២២.៩ ភាគរយ ឬស្មើនឹង ៥១.៦២៣ ករណី បន្ទាប់មកមានការធ្វេសប្រហែស ៣៦.៤៦៥ ករណី និងករណីរំលោភបំពាន ផ្លូវភេទ ២.៤៧៣ ករណី ។ ជាងពាក់កណ្តាលនៃករណីដែលបានរាយការណ៍ ទៅមណ្ឌលសុខុមាលភាពកុមារបានមកពីប៉ូលីស បន្ទាប់មក គឺអ្នកជិតខាង និងអ្នកស្គាល់គ្នានៅ ៩.៨ ភាគរយនៃករណីគ្រួសារ និងសាច់ញាតិនៅ ៨.៥ ភាគរយ និងសាលារៀននៅ ៧.៤ ភាគរយ។
មន្ត្រីម្នាក់នៅទីភ្នាក់ងារ បានចាប់ផ្តើមកាលពីពីរឆ្នាំមុន ដើម្បីត្រួតពិនិត្យគោលនយោបាយកុមារ របស់រដ្ឋាភិបាលបាននិយាយថា យើងយកលទ្ធផលយ៉ាង យកចិត្តទុកដាក់ ហើយមានបំណងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើង នូវប្រព័ន្ធមណ្ឌលសុខុមាលភាព កុមារដើម្បីការពារអាយុជីវិតរបស់កុមារ ។
មជ្ឈមណ្ឌលសុខុមាលភាព កុមារមានសិទ្ធិក្នុងការឃុំឃាំងកុមារត្រូវបានរំលោភបំពានជាបណ្ដោះអាសន្ន ហើយអាចពិនិត្យមើល គ្រួសារដែលការរំលោភបំពាន ត្រូវបានគេជឿថា កំពុងកើតឡើង។ គិតត្រឹមខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៤ មានមជ្ឈមណ្ឌលចំនួន ២៣៤ នៅទូទាំងប្រទេស។
មជ្ឈមណ្ឌលនានា កំពុងស្ថិតក្រោមសម្ពាធកាន់តែខ្លាំងចំពេលមានការប្រឹក្សាអំពីការរំលោភបំពានលើកុមារកើនឡើង។ ជាផ្នែកនៃផែនការ ដ៏ទូលំទូលាយរបស់ខ្លួន ក្នុងការធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវការទប់ស្កាត់ការរំលោភបំពានលើកុមារ រដ្ឋាភិបាលមានបំណងបង្កើនចំនួនមន្ត្រីសុខុមាលភាពកុមារ និងអ្នកចិត្តសាស្រ្ត ។
តួលេខបឋមនៃការរំលោភបំពាន លើកុមារត្រូវបានកែសម្រួល បន្ទាប់ពីពួកគេត្រូវបានរកឃើញថា រួមបញ្ចូលករណីមួយចំនួនដែលត្រូវបានវិនិច្ឆ័យថា មិនមែនជាការរំលោភបំពានបន្ទាប់ពីការស៊ើបអង្កេត ។ ទិន្នន័យដែលបានកែសម្រួលសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២២ ត្រូវបានចេញផ្សាយកាលខែកញ្ញា ហើយតួលេខ២០២១ និងមុននេះក៏អាចជាកម្មវត្ថុ នៃការផ្លាស់ប្តូរផងដែរ៕